HALK EĞİTİM KURSLARI BAŞLADI

Edirne Gundem Medya 13 Ekim 2012 Yorumlar Kapalı
HALK EĞİTİM KURSLARI BAŞLADI

Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu kursları yeni öğretim yılı başladı.

8 Ekim itibariyle Halk Eğitim Merkezi 72 farklı branşlarda kurs açtı. Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recep Kozan kursların başladığını belirterek bazı branşlarda kayıtların devam ettiğini ifade etti. Kontenjanı dolan sınıfların eğitime başladığını dile getiren Kozan şunları kaydetti;

“Şu an itibariyle 1557 kursiyerimiz bizlere başvurarak kurslara başladılar. Daha kayıtlarımız devam ediyor, bu sayının artması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 555 kurs açılmış bu kurslara katılan kursiyerlerden 10.300 kişi belge almıştır. Bu yıl hedefimiz bu sayıyı daha yukarılara taşımak, daha çok insana ulaşmak ve kurs vermek için çabalıyoruz. Kurslarımız arasında Edirne’nin turizmine katkı sağlayacak çalışmalar da var. Biraz da turizme destek verecek çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Yapılacak bu çalışmalarla ilimize gelecek turistlere el sanatı şeklinde bir şeyler sunup karşılığının alınması için çalışmalarımız var. Edirne’nin simgeleri olan hediyelik Mis sabun, aynalı süpürge gibi uğraşların öğrenimini vererek devamını sağlamak.” Dedi.

ADEM KAYIN’A KÜLTÜR BAKANLIĞINDA BELGE VERİLECEK

Edirneli Kıspet ustası Adem Kayın geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının ülke çapında 71 sanatçının yer aldığı listeye gireceğini belirten Kozan bu listede 72’nci kişi olacağını belirterek, bunun için küçük bir sınavla yan dal olarak bir el sanatı uygulaması gerektiğini ifade etti. Kozan, sınav kazanarak Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi Tespit Kabul Kurulu Toplantısında değerlendirilerek Halk kültürü bilgi ve Belge Merkezine kayıt edilen Türk Süsleme Sanatçıları, Geleneksel El Sanatçıları, Halk Ozanı, Halk Şairi gibi kişilere bir belge veriliyor, Adem de bu belgeyi yakın bir zamanda alacağını söyleyebiliriz.” Şeklinde konuştu.

İRFAN ŞAHİN KIRKPINAR’DA ADEM KAYIN’A EL VERECEK

Aynı zamanda Kıspet ustası İrfan Şahin Kırkpınar’a gelerek yetiştirdiği Adem Kayın’a usta olarak el vereceğini ifade etti. Müdür Kozan, “Kırkpınar gibi büyük bir kültürün bir parçası olan Kıspet dikimi ve işlemesi sanatının devam etmesi ve Edirneli bir ustanın bu işe gönül vermesi hepimiz açısından sevindirici bir olay olarak görüyorum”  diye yorumladı.